Hrnek - Rak

Průměr: 8cm

Výška: 7,5m

Objem: 350ml

215 Kč
Skladem (4 ks)

[FOR ENGLISH SCROLL DOWN]

Smaltovaný hrnek - RAK. Naše hrnečky jsou navrženy speciálně pro to aby se používali! Hrnečky nejen, že mají krásně syté barvy, ale navíc jsou vyrobeny z oddolného materiálu.

Smaltovaný hrneček je skvělý společník na dobružné cesty do hor i na vodu, pod stan i na tábor. Je to výborný doplněk do vašeho domova třeba na horkou čokoládu nebo ránní čaj, ale i originalní dárek, který potěší vaši rodinu, kamarády, kolegy z práce nebo udělá radost k Vánocům nebo i jiné speciální události. V našem sortimentu máme i další smaltované výrobky, z kterých je možné sestavit praktickou a efektní sadu nádobí.

Smalt: Naše smaltované hrnky jsou z kvalitní posmaltované oceli. Jsou oddolné a jednuduše se čistí. Lze je používat každý den, nebo si je vystavit jako dekoraci. Motivy jsou unikátní, a od založení před 20 leti až po teď je navrhuje naše zakladatelka, Markéta. Hrnečky můžete použít kdykoliv a kdekoliv - kuchyni dodají barvu, v přírodě se vám neztratí, a na pikniku nerozbijou. A navíc je to báječná alternativa k plastovým kalíškům (idealní také pro Montessori a lesní školy a školky). Než je hrneček hotový tak projde rukama několika lidem, smalt je zajímává technika, co používá skleněný prášek a pálí ho na 800°C, což znamená, že každý hrneček je trošku jiný, a můžou na něm být malé nedokonalosti (občas černá tečka, nebo hrbolek, ale my si myslíme, že to ke smaltu patří!).

Co hrneček snese? Plynový hořák, indukci, elektrickou i sklo-keramickou desku, troubu, oheň a dokonce i mččku. Pozor, nedavajte jej do mikrovlnky (je totiž z posmaltované oceli). Hrnečky vodí teplo rovnoměrně, jednoduše se vnich dát vačit i ohřívat.

 

Za života Smaltum:

FB: http://faceboo.com/smaltumofficial

IG: https://www.instagram.com/smaltum_official/

Máte zájem prodávat naše produkty? Napište na info@smaltum.cz a my vám dáme víc informací.

Hrnečky na objednávku? Pro různé galerie, muzea, restaurace, rodinná a vzdělávací centra, ZOO, školy a školky a třeba i svatby jsme vytvořily hrnečky na zakázku. Jestli o to máte zájem, tak nám napište na info@smaltum.cz nebo se koukněte na naší kratkou prezentaci o tom jak to vlastně funguje: TADY

 

ENGLISH

 

Enamel mug - CANCER!

Our fun enamel mugs are sure to make a great gift for a friend, a family member, or a colleague. It will be the perfect addition to any avid traveler's or adventurer's outdoor/ camping / hiking equipment (enamel mug is resistant to extreme weather conditions and can be filled with water, tea, coffee, hot chocolate or even mulled wine or whiskey). It is equally as good of a present for someone who likes to enjoy a cuppa in the comfort of their sofa at home or while having a picnic, relaxing on the beach or around the fire or just for enjoying a cup of tea, coffee or hot chocolate in the office (we are almost sure no-one else is going to have the same one!). A special gift, perfect for Birthday or Christmas, or any special occasion. We have got other enamelwares so you can assemble your own set!

High-quality material:

Enamel mugs made of enameled steel, which is durable, easy to clean and perfect for everyday use as well as a decoration. Our mugs come in various vibrant colours. All our designs are completely unique, created exclusively by us. Our enamel mugs can be used everywhere and anywhere - it’s a lovely and colourful addition to any kitchen and also perfect for the outdoors, camping, picnics, garden parties - simply essential for outdoor entertaining.

Care instructions:

Heatproof (can be used on gas, electric and ceramic hob, oven, induction, open fire)

Dishwasher safe Perfect for camping. Hygienic and food-safe alternative to plastic mugs - perfect for children of all ages (suitable for Montessori/ forests schools).

Built to last! Not suitable for microwave. Conducts heat quickly and evenly, making it easy for you to control the temperature when using on the hob.

These mugs are very much a hand-crafted product which means each mug might differ slightly and may contain slight imperfections such as dimples, colour blemishes and black dots - all a testament to how unique and charming enamel mugs are.

 

Get in touch:

FB: http://faceboo.com/smaltumofficial

IG: https://www.instagram.com/smaltum_official/

Shop-owner wanting to sell our products? Get in touch on info@smaltum.cz and we’ll happily provide more information!

Custom Orders: We design and manufacture all of our products in-house and can accommodate all types of custom requests for restaurants, shops, museums or galleries. If you are after something slightly different please get in touch (info@smaltum.cz) and we will discuss the options with you (or check out this presentation to understand a bit more). 

Kategorie: Hrnečky
Vzor / design: Zvěrokruh

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: